Táááák, milá potrava, tu sa pokúsim čo najpolopatovskejšie vysvetliť, ako sa tu u nás vyrábajú zbrane:

Základ:

Vo väčšine prípadov sa ako základ pouzíva hokejka, keďže je ľahko spracovateľná (je rovná, má jakž-takž zaoblené hrany). Pokiaľ nechcete používať hokejku, tak doporučujem dubové, bukové, jaseňové, alebo agátové drevo. NIKDY NEPOUŽÍVAJTE SMREK A UŽ ROZHODNIE NIE DOSKU!!!

Keď už máte drevo, tak ho (nožom, sekerou, ...) spracujte, aby bolo rovné. Odstráňte všetky ostré hrany a hlavne konce musia byť zaoblené! Oplatí sa tiež poriadne všetko prejsť šmirgľovým papierom.

Záštita:

Zoberte 2 kratšie kusy dreva, odstráňte všetky ostré hrany. Potom do každého kusu spravte "žliabok" - tam pôjde základ. Priložte záštitu v požadovanej vzdialenosti od konca základu (nechajte si dosť miesta na rúčku a taktiež na vyvažovanie!) a z každej strany spravte do záštity a do základu jednu dieru vŕtačkou (neprežente to veľkosťou vrtáku :). Nespravte tie diery oproti sebe, neskôr by sa vám mohlo drevo rozštiepiť.

No a potom vezmite 2 skrutky primeranej veľkosti a až po hlavičku ich zaskrutkujte cez vyvŕtané diery dnu. Oplatí sa ďalšími dvoma skrutkami spojiť záštitu aj na konci, ale to nie je nutnosť, hlavne pri kratších mečoch.

Obaľovanie:

Z kobercoviny (riga, jekor, taká tá kobercoidná haluz, čo sa dávala na betón v družstevných bytoch) vyrežeme 2 rovnaké kusy, ktoré musia byť aspoň o 5 cm dlhšie ako čepeľ meča (tá dlhšia časť nad záštitou). Mali by byť 2 - 3krát širšie, ako je šírka čepele - aby mali dostatočné miesto pre tlmenie.

Jeden kus kobercoviny priložíme na čepeľ, a do čepele aj kobercoviny vŕtačkou vyvŕtame 2 diery (nemali by byť príliš pri sebe, nech sa drevo nerozštiepi). Potom kus kobercoviny cez tieto diery pevne priskrutkujeme.

Rovnako postupujeme aj s druhým kusom kobercoviny na druhej strane čepele. Treba si dať veľký pozor, aby sme nevŕtali blízko prvých dvoch skrutiek, to by sa drevo mohlo tiež rozštiepiť.

Potom vezmeme kobercovú pásku a kusy kobercoviny ňou pevne spojíme. Najlepšie bude, ak ňou obmotáme celú čepeľ.

Vyvažovanie:

dokončuje sa :)