Kuloár Škrabopis - Interview s nekromantom III.

Mil├ş ─Źitatelia, vraciame sa k tejto, dovol├şm si tvrdi┼ą, u┼ż tradi─Źnej rubrike vo svetle nov├Żch udalost├ş na p├┤de Univerzity a jej bl├şzkeho okolia. Ako ur─Źite viete, politick├í sc├ęna v Sedalenskom kr├í─żovstve sa silno rozkol├şsala po zruinovan├ş Netisarenu a zahynut├ş v├Ą─Ź┼íiny pr├şslu┼ín├şkov kr├í─żovsk├ęho rodu a privilegovan├Żch stavov. A pr├íve na t├║to pikantn├║ t├ęmu som sa rozhodol op├Żta┼ą jedn├ęho z najpovolanej┼í├şch. Mnoh├ş ho pova┼żuj├║ za osvietensk├ęho vzdelanca, in├ş za bezcitn├ęho vraha. Dekan Arisemal.

Pr├şstup do Univerzity je omnoho obtia┼żnej┼í├ş, ne┼ż kedysi. V ┼íirokom okol├ş sa pohybuj├║ Sedalensk├ę a Chlimudsk├ę vojsk├í, dobrodruhovia a lapkovia, do chaosu uvrhnut├í krajina za─Ź├şna by┼ą zaplavovan├í be┼ítiami. A akoby ani to nesta─Źilo, samotn├í Univerzita sa opevnila pred svetom, ktor├Ż ju za─Ź├şna pova┼żova┼ą za nepriate─ża. Napriek tomu sa mi podar├ş presved─Źi┼ą str├í┼że a predo mnou sa otv├íra monument├ílna br├ína. Po ├║zkom schodisku idem do zn├ímej pracovne. Dvere sa so zav┼Ľzgan├şm otvoria. Ke─Ć si zrak zvykne na ┼íero panuj├║ce v tejto miestnosti, v┼íimnem si okno zakryt├ę hrubou ─Źiernou l├ítkou. Za mohutn├Żm stolom zah├ídzan├Żm r├┤znymi zvitkami sed├ş vysok├í postava v ─Źiernom. Mu┼ż v strednom veku m├í ostr├ę rysy, chladn├Ż poh─żad, cez ktor├Ż v┼íak ob─Źas presvit├í ak├Żsi n├íznak veselosti, nezvykl├Ż u du┼íevne zdrav├Żch nekromantov.

*Dobr├Ż de┼ł, p├ín Arisemal, som ve─żmi r├íd, ┼że ste mi umo┼żnili toto stretnutie. V poslednej dobe je ─Źoraz obtia┼żnej┼íie dosta┼ą sa sem.

-Vitajte, p├ín ┼ákrabopis. Napriek pr├şsnym bezpe─Źnostn├Żm opatreniam, ktor├ę sme pochopite─żne museli prija┼ą ako reakciu na vyhroten├║ situ├íciu v okolit├Żch krajin├ích, Univerzita nikdy neodmietla prija┼ą niekoho, kto sem ┼íiel s kladn├Żm ├║myslom.

*Tak, p├ín dekan, prejdime k t├ęme. Verejnos┼ą je pob├║ren├í nezvykle prudkou reakciou Univerzity v porovnan├ş s jej predch├ídzaj├║cim p├┤soben├şm, ke─Ć d├ívala prednos┼ą sk├┤r sledovaniu, ne┼ż konaniu. Pre─Źo t├íto in┼ítit├║cia zvolila tentokr├ít odli┼ín├║ taktiku?

-Ako iste viete, v├Ą─Ź┼íina z tunaj┼í├şch mocn├Żch In┼ítit├║tu ─îiernej M├ígie u┼ż nepob├Żva na Edene, ale bola povolan├í na boj proti obnovenej Moci a ─Ćal┼í├ş bud├║ nasledova┼ą. M├íme st├ílu podporu z├ímku Tulce, ke─Ć┼że v┼íetci sl├║┼żime jedn├ęmu z├ímeru, ale Sanguinova sie┼ą je ur─Źen├í na monitorovanie a jemn├ę korekt├║ry politiky, nie na kompletn├║ kontrolu. Univerzita u┼ż nem├í v ruk├ích tak├ę p├íky, aby mohla nekonfliktne zasahova┼ą a ovplyv┼łova┼ą svet okolo seba bez pou┼żitia hrub├ęho n├ísilia.

*Ve─żmi zauj├şmav├ę, p├ín nekromant. Ale ak├Ż bol konkr├ętny d├┤vod rozvr├ítenia Sedalensk├ęho kr├í─żovstva? Dlh├║ dobu bolo toti┼ż pova┼żovan├ę za ve─żk├ęho spojenca Univerzity.

-Situ├ícia v tomto ┼ít├íte sa v kr├ítkom obdob├ş zmenila. Ako iste viete, svojho ─Źasu som pob├Żval v Netisarene, hlavnom meste Sedalensk├ęho kr├í─żovstva a poskytoval podporu tr├│nu ako proticenu za jeho podporu Univerzite. Av┼íak r├┤zne ┼íovinistick├ę pr├║dy sp├┤sobili neo─Źak├ívan├ę spanik├írenie koruny, ktor├í po mojej osobe vyslala cel├║ kr├í─żovsk├║ gardu. A verte mi, bola to ve─żmi nepr├şjemn├í situ├ícia. Toti┼ż, v├Ą─Ź┼íina pevnost├ş krajiny st├íla u┼ż iba v─Ćaka m├ígii udr┼żiavanej mojou osobou. Po ne─Źakanom ├║toku na m┼ła som nedok├ízal, a popravde ani nechcel udr┼żiava┼ą mamutie pevnosti kame┼ł na kameni a z├írove┼ł sa br├íni┼ą. A tak kr├í─ż Radovan IV. sp├┤sobil zni─Źenie svojho kr├í─żovstva vlastnou chybou. Bohu┼żia─ż.

*Vskutku kontroverzn├ę tvrdenie, hlavne ak prihliadneme na protiuniverzitn├ę n├ílady v celom civilizovanom svete. Dovol├şm si posledn├║ ot├ízku, p├ín dekan. Ak├í mysl├şte, ┼że bude bud├║cnos┼ą Univerzity vo svete, ktor├Ż, ako sa zd├í, u┼ż o ┼łu nestoj├ş?

-Univerzita tu bola a bude. Napriek ak├Żmko─żvek snah├ím miestneho obyvate─żstva o jej odstr├ínenie. Jej v├Żznam ako kolektor je v├Ą─Ź┼í├ş ako v├Żznam zvy┼íku Edenu. Av┼íak vo svetle udalost├ş, ktor├ę s├║ do bud├║cnosti pl├ínovan├ę, je pravdepodobn├ę, ┼że jej ─Źinnos┼ą bude do─Źasne pozastaven├í.

*Ak├ę udalosti pl├ínujete?

-V prvom rade je treba zariadi┼ą e┼íte mnoho vec├ş a potom bude musie┼ą od├şs┼ą aj zvy┼íok mocn├Żch na dobu neur─Źit├║.

*Tak┼że sa mo┼żno vid├şme naposledy?

-Je to vysoko pravdepodobn├ę...

*V tom pr├şpade ─Ćakujem za rozhovor a prajem ve─ża ┼í┼ąastia v boji proti Moci, aj ke─Ć vskutku netu┼í├şm, o koho ide.

-Tešilo ma, pán Škrabopis.

*Nápodobne.