Kuloár Škrabopis - Interview s nekromantom II.

Mil├ş ─Źitatelia, t├ş, ktor├ş patr├şte k vern├Żm odoberate─żom Gn├│mskeho Kutila si ur─Źite spom├şnate na Interview s nekromantom, uverejnen├Ż v ─Ź├şsle 38, kde sme sa rozpr├ívali s dekanom Univerzity - majstrom Kazom. Od tej doby sa mnoh├ę zmenilo a ┼íirok├ę masy s├║ znepokojen├ę smr┼ąou Kazu, preto som sa rozhodol vyspoveda┼ą toho najpovolanej┼íieho - n├ístupcu na dekanskom kresle, ktor├Ż sa sna┼ż├ş o obsiahle reformy Univerzity. Temn├ęho nekromanta Kazu vystriedal na poste predstaven├ęho Univerzity neutr├ílny m├íg elementov Darius.

Vstup do Univerzity je podstatne jednoduch┼í├ş ako predt├Żm. Do dekanovej kancel├írie sa dostane de facto ka┼żd├Ż bez ak├Żchko─żvek formal├şt. Miestnos┼ą sa za kr├ítky ─Źas Dariovho vedenia podstatne zmenila. Star├ę police po obvode s├║ nanovo prelakovan├ę, knihy v nich zastr─Źen├ę ├║h─żadne a roztrieden├ę pod─ża abecedy. Jedna polica ch├Żba a na jej mieste je ve─żk├ę okno osvet─żuj├║ce cel├║ miestnos┼ą rann├Żm svitom. Na mas├şvnom stole je ├║h─żadne polo┼żen├Ż zo┼íit a pero. Av┼íak v kontraste proti t├Żmto zmen├ím je star├ę kreslo, ktor├ę a┼ż s posv├Ątnou b├íz┼łou uchov├ívaj├║ v p├┤vodnom stave. Na ┼łom sed├ş vysok├Ż mu┼ż v stredn├Żch rokoch, nerv├│zne si poklepk├ívaj├║c po stole.

*Dobr├Ż de┼ł, p├ín Darius.

-Vitajte, pán Škrabopis.

*Verejnos┼ą je ve─żmi znepokojen├í smr┼ąou V├í┼ího predchodcu nekromanta Kazu, preto┼że bol odnepam├Ąti pova┼żovan├Ż za nesmrte─żn├ęho. Ako sa k tejto udalosti staviate Vy?

-Verejn├í mienka je v s├║─Źasnosti formovan├í hlavne n├ízormi a v├Żrokmi laikov a ─żud├ş v danom obore nesk├║sen├Żch, preto sa ne─Źudujem, ┼że radov├ş ob─Źania Edenu prijali tento myln├Ż n├ízor za pravdu. Pravda je v┼íak tak├í, ┼że majster nekromant Kaza nezomrel, iba odi┼íiel rie┼íi┼ą neodkladn├ę z├íle┼żitosti In┼ítit├║tu ─îiernej M├ígie a vr├íti sa sem, akon├íhle mu to dovolia pracovn├ę povinnosti. Nikto nem├┤┼że pracova┼ą neust├íle.

*T├Żm chcete poveda┼ą, ┼że majster nekromant tu nepracuje?

-Samozrejme, ┼że nie. Eden je pod─ża m├┤jho n├ízoru hlboko pod jeho ├║rove┼ł, na to pozn├ím Kazu u┼ż dlho, aj ke─Ć je pravda, ┼że jeho nikdy nie je mo┼żn├ę spozna┼ą ├║plne. Zast├ívam n├ízor, ┼że majster Kaza pob├Żva v Univerzite, preto┼że ako ka┼żd├Ż tvor potrebuje oddych. Toti┼ż, ve─żmi ho bav├ş hra┼ą ┼íach so svoj├şm priate─żom Sanguinom.

*To je ve─żmi u┼í─żachtil├í z├íbava, p├ín Darius.

-V tom sa n├ízory l├ş┼íia. Vyhladenie elfskej rasy predstavovalo, pod─ża m├┤jho skromn├ęho n├ízoru, ┼íach zo strany Sanguina. Napriek tomu, ┼że sa spo─Źiatku zdalo, ┼że ide o ┼íach mat. Av┼íak Kaza kontroval kr├í─żovnou a ├║to─Źn├şka bez v├Ą─Ź┼í├şch probl├ęmov odstavil...

*No, ehm, a nemysl├şte, ┼że ┼íachov├í partia tak├Żchto rozmerov je zbyto─Źne n├íkladn├í?

-Ako som u┼ż, mysl├şm, spom├şnal, Eden je hlboko pod ├║rove┼ł t├Żchto dvoch hr├í─Źov, a ako tak├Ż je z h─żadiska Univerza ├║plne nepodstatn├Ż.

*Vskutku zauj├şmav├Ż n├ízor, p├ín dekan. Av┼íak verejnos┼ą taktie┼ż zauj├şma, ak├í bude bud├║cnos┼ą Univerzity v ─Źasoch bud├║cich. Odborn├í aj laick├í verejnos┼ą upriamuje zrak k Va┼í├şm rozsiahlim reform├ím, ktor├ę navonok ved├║ k takzvan├ęmu zosvetleniu Univerzity. Nemysl├şte si, ┼że t├Żm vyvol├íte nev├┤─żu, dovol├şm si poveda┼ą, temnej strany? A ke─Ć┼że zast├ívate n├ízor o n├ívrate majstra Kazu, nemysl├şte, ┼że tak├ęto odklonenie Univerzity od jej trad├şci├ş m├┤┼że vyvola┼ą hnev u tohto velik├ína?

-Napriek r├┤znym, v├Ą─Ź┼íinou ve─żmi naf├║knut├Żm alebo skreslen├Żm tvrdeniam, sa Univerzita nemen├ş. V┼íetky p├┤vodn├ę funkcie tejto in┼ítit├║cie s├║ nezmenen├ę a budeme ich vykon├íva┼ą nada─żej. Rovnako ost├ívame vern├ş In┼ítit├║tu ─îiernej M├ígie ako jeho pobo─Źka vo svete Eden. Reformy sa v podstate t├Żkaj├║ iba ┼ít├Żlu vykon├ívania t├Żchto funkci├ş. A ┼ít├Żl m├í ka┼żd├Ż dekan vlastn├Ż.

*Ďakujem, pán dekan, za rozhovor.

-Za m├ílo, p├ín ┼ákrabopis. D├║fam, ┼że sa e┼íte niekedy stretneme.