Vznik drowov III.

"...n├í┼í boj za slobodu bol ├║spe┼ín├Ż. Koruna padla, vojvodovia sa podvolili a elfsk├í rasa sa po dlh├Żch rokoch oslobodila od vplyvu In┼ítit├║tu ─îiernej M├ígie. Jeho prisluhova─Źi boli prin├║ten├ş vzda┼ą sa funkci├ş. ┼át├ítny apar├ít bol odbyrokratizovan├Ż, arm├ída re┼ítrukualizovan├í, hospod├írstvo pretransformovan├ę, rozviedka o─Źisten├í. Nastal ─Źas v┼íeobecn├ęho obrodzovania. Obrodzovania, nad ktor├Żm sa v┼íak st├íle t├Ż─Źil tie┼ł In┼ítit├║tu. T├íto organiz├ícia nielen┼że nezareagovala na stratu kontroly nad elfmi, ale nevydala vyhl├ísenie a ani sa ┼żiadnym sp├┤sobom nepok├║sila tento stav napravi┼ą. A ticho pred b├║rkou je ─Źoraz dusnej┼íie..."

Dekanova pracov┼ła bola vskutku pochm├║rna. Nemala ┼żiadne okn├í, jedin├Żm zdrojom svetla bola na pracovnom stole postaven├í svie─Źka. Napriek ┼íeru si v┼íak Monetal v┼íimol, ┼że v┼íetky steny boli oblo┼żen├ę policami pln├Żmi kn├şh. Jeho tr├ęnovan├ęmu zraku neuniklo ani zvl├í┼ítne p├şsmo, ak├Żm boli zv├Ązky p├şsan├ę. V miestnosti bolo neobvykle chladno, viac ne┼ż je zdrav├ę na k─║by. ┬┤A hlavne na nieko─żkostoro─Źn├ę k─║by,┬┤ pomyslel si arci┼ípeh a pripomenul si, oproti komu to sed├ş pri stole. U┼ż ke─Ć tu bol prv├Żkr├ít, kr├ítko po dobit├ş Krasburgu, prekvapilo ho, ako ─żahko je mo┼żn├ę z├şska┼ą audienciu priamo u dekana, u sl├ívneho Kazu. Sta─Źilo vyplni┼ą kr├ítky formul├ír, alebo jednoducho vojs┼ą do jeho kancel├írie.

"P├ín Monetal," spustil nekromant svoj├şm monot├│nnym hlasom, "ur─Źite si uvedomujete z├íva┼żnos┼ą va┼íich spr├ív. Situ├ícia sa tak trochu zmenila od d├┤b, ke─Ć ste tu boli prv├Żkr├ít. To bolo kv├┤li zvrhnutiu elfskej kr├í─żovskej rodiny p├Ą┼ą rokov dozadu, ak sa nem├Żlim. Prep├í─Źte, m├ím na starosti mnoho d├┤le┼żitej┼í├şch vec├ş, tak┼że malichernosti mi ob─Źas ├║plne vypadn├║. Ale aby sme pre┼íli k veci," nev├Żrazn├ę o─Źi pohliadli na Monetala, "vy tvrd├şte, ┼że Delian pritvrdzuje pomery - vyh├í┼ła vzdelancov, pok├║┼ía sa zavies┼ą absol├║tne nefunk─Źn├Ż ┼ít├ítny apar├ít a tak ─Ćalej. To s├║ ve─żmi nepr├şjemn├ę veci, p├ín Monetal, ale sami o sebe nemaj├║ ┼żiadnu v├íhu. D├┤le┼żitos┼ą im dod├íva akur├ít na┼íe mal├ę rokovanie s p├ínom Sanguinom. Na podrobnosti sa nep├Żtajte, s├║ nepodstatn├ę. Aby ste rozumeli, bude treba v ─Źo najkrat┼íom ─Źase odstr├íni┼ą ak├ęko─żvek zhubn├ę vplyvy rebelie vo─Źi In┼ítit├║tu ─îiernej M├ígie, dosadi┼ą na miesto vl├ídcu spo─żahliv├║ osobu a v┼íetky ostatn├ę z├íle┼żitosti, ktor├ę poved├║ k znovuzve─żadeniu v├ísho n├íroda. Preto by som v├ím r├íd ozn├ímil v├í┼í ─Ćal┼í├ş postup..."

"Majster nekromant, som pripraven├Ż plni┼ą va┼íe rozkazy, ale potrebujem vedie┼ą, ─Źi to bude pre dobro n├í┼ího n├íroda. A preto mi prezra─Ćte d├┤vod tejto oneskorenej reakcie In┼ítit├║tu," nastalo mraziv├ę ticho. Kaza zrejme nepova┼żoval za d├┤le┼żit├ę odpoveda┼ą. Nie, v skuto─Źnosti sa ani nepohol a iba h─żadel merav├Żm a chladn├Żm poh─żadom na arci┼ípi├│na. Ten po chv├şli dodal: "Mus├şte pochopi┼ą moje stanovisko, nechcem, aby bol n├írod elfov iba fig├║rkou v ruk├ích mocn├Żch, chcem, aby pre┼żil."

"P├ín Monetal," Kaza osobu na druhom konci stola doslove prepa─żoval poh─żadom, "elfsk├í rasa je a bude n├ístrojom v ruk├ích mocn├Żch, ─Źi sa v├ím to p├í─Źi, alebo nie. A to je jeho jedin├í ┼íanca na pre┼żitie. D├┤vody reakci├ş In┼ítit├║tu ─îiernej m├ígie nechajte na ┼łom. Taktie┼ż ich takzvan├║ oneskorenos┼ą, aj ke─Ć na toto m├ím odli┼ín├Ż n├ízor. Tieto veci sa v├ís net├Żkaj├║ a preto sa obm├Ądz├şte iba na vykonanie rozkazov. Dok├í┼żete vstreba┼ą tieto inform├ície, p├ín Monetal?"

"├üno, samozrejme," sklonil zrak arci┼ípeh. Ke─Ć prevzal pergamen s pokynmi, vstal a zabuchol dvere na pracovni. Nekromant spokojne zahasil svie─Źku a pok├║sil sa usmia┼ą. ┬┤Uvid├şme, kto m├í pravdu, priate─ż Sanguin┬┤

************

Tri mesiace po dobit├ş Krasburgu sa ─Ćaleko od r├ş┼íe elfov otvorila br├ína z├ímku Tulce pred jedin├Żm p├║tnikom. Nikto ho nepriv├ştal a preto s├ím pokra─Źoval po schodisku hore. Tam otvoril mosadzou obit├ę dvere a vst├║pil do pracovne plnej rozh├ídzanej aparat├║ry v┼íetk├ęho druhu. Prekra─Źoval destila─Źn├ę pr├şstroje, strieborn├ę klietky na pokusn├Żch d├ęmonov, r├┤zne sk├║mavky a banky. Vtom sa mu za chrbtom objavil p├ín z├ímku. Nekromant sa pokojne oto─Źil a zv├ştal sa s dlhoro─Źn├Żm priate─żom.

"Tak Sanguin, m├ím napon├íhlo, uk├í┼ż mi to."

"Samozrejme, majster Kaza," pousmial sa alchymista, "nasledujte ma..."

Pre┼íli z pracovne do v├Ą─Ź┼íej miestnosti so zatienen├Żmi oknami. Sanguin urobil gesto rukou a v strede miestnosti sa rozsvietilo p├Ą┼ą svie─Źok. A medzi nimi sa v kresle objavil drogami om├ímen├Ż elf. Pre v┼íetky pr├şpady bol sp├║tan├Ż ko┼żen├Żmi reme┼łmi.

"Tak┼że tu to m├íme," vzru┼íene povedal Sanguin.

"Hmmmm," neodpustil si nekromant, "nadrogovan├Ż elf. ├Ü┼żasn├ę..."

"Odpustite si ten sarkazmus," pokra─Źoval dotknute Sanguin, "u tohto jedinca sme na┼íli mnoh├ę vlastnosti nevyskytuj├║ce sa u zvy┼íku rasy. Pri bli┼ż┼íom sk├║man├ş sme zistili, ┼że fenotypovo sa s├şce podob├í na zvy┼íok popul├ície elfskej rasy, ale genotyp m├í podstatne odli┼íl├Ż. Produkcia mnoh├Żch bielkov├şn bola ├║plne pozastaven├í a naopak, mnoh├ę, doteraz nepozorovan├ę druhy, syntetizuje be┼żne. Nebudem zach├ídza┼ą do detailov, ale z├íver m├┤jho v├Żzkumu poukazuje na fakt, ┼że by bolo mo┼żn├ę z tohto jedinca vytvori┼ą rasu nov├Żch bytost├ş s omnoho lep┼í├şmi vlastnos┼ąami."

"P├ín Sanguin," odvr├ítil Kaza zrak od kamennej dla┼żby, "na Edene nie je miesto pre dve rozvinut├ę rasy. Je zn├ímym faktom, ┼że ke─Ć sa stretn├║ dve rasy na obm├Ądzenom ├║zem├ş, onedlho dojde ku konfliktom a sporom o ├║zemie a to aj pri pomerne n├şzkych stavoch popul├ície obidvoch druhov..."

"Samozrejme, ale tu sa nejedn├í o rovnopr├ívne rasy. Novovzniknut├í rasa by pred┼íila elfov inteligen─Źne, soci├ílne aj fyzicky a nebol by pre ┼łu probl├ęm vytla─Źi┼ą z Edenu evolu─Źne menej ├║spe┼ín├║ rasu. A k tomu, toto rie┼íenie, ako ur─Źite sami uzn├íte, by vyrie┼íilo aj probl├ęm s├║─Źasnej rebelie elfov vo─Źi In┼ítit├║tu ─îiernej M├ígie..."

"T├íto rebelia potrebuje iba ─Źas na to, aby pochopila, kto je pre ┼łu ten najvhodnej┼í├ş partner, p├ín Sanguin. Samozrejme, In┼ítit├║t ─îiernej M├ígie, preto┼że bez neho nie s├║ schopn├ş vybudova┼ą a udr┼żiava┼ą funk─Źn├Ż ┼ít├ítny apar├ít a poslu┼ínos┼ą obyvate─żstva. A taktie┼ż m├┤┼żme ich rozhodovaniu tro┼íi─Źku dopom├┤c┼ą."

"Mysl├şm si, ┼że ─Źasy dekadentnej elfskej rasy s├║ u┼ż zr├ítan├ę, p├ín Kaza, je prehnit├í skrz naskrz a preto ju treba pre blaho Edenu nahradi┼ą zdravou rasou."

"Uvid├şme, dajme tomu ─Źas. ─îas vyrie┼íi v┼íetko..."

Podali si ruky a rozi┼íli sa. Nekromant putoval zasne┼żenou krajinou nasp├Ą┼ą a ke─Ć sa obzrel, videl Tulce u┼ż iba ako ─Źierny bod na mase bieleho snehu. Nekromant sa v duchu usmieval, aj ke─Ć jeho tv├ír bola navonok rovnako chladn├í ako krajina naokolo. ┬┤Ve─Ć uvid├şme, m├┤j mil├Ż, uvid├şme...┬┤