Epil├│g (z arch├şvov Netisarenskej kni┼żnice)

Od udalost├ş, ktor├ę sa udiali pred ├║padkom n├í┼ího kr├ísneho Sedalensk├ęho kr├í─żovstva, uplynulo u┼ż viac ako p├Ą┼ą rokov. Krajina sa po─Źas tohto obdobia zmietala v nepokoji sp├┤sobenom predov┼íetk├Żm neschopnos┼ąou stabilizova┼ą politick├║ situ├íciu - najm├Ą v kr├í─żovskom meste. O v├Żznamn├ę udalosti nebola n├║dza:

*** Vojvoda Kholdus z├şskal kontrolu nad ├║zem├şm. Otvorene vystupoval a bojoval proti arcim├ígovi Arisemalovi. Jeho politick├Ż pr├şstup v┼íak sp├┤sobil krajine zna─Źn├ę hospod├írske ┼íkody.
*** N├ívrat z exilu a korunov├ícia princa Radovana V. pripravila p├┤du pre pr├şchod u─Źencov, umelcov a filozofov do krajiny. Jeho vl├ída v┼íak bola vratk├í a hovor├ş sa, ┼że bol iba fig├║rkou v ruk├ích mocn├Żch, ktor├ş vl├ídli z ├║strania. Taktie┼ż Radovan V., syn presl├íven├ęho m├║dreho Radovana IV., premrhal u┼ż vtedy dos┼ą plytk├║ ┼ít├ítnu pokladnicu.
*** Za─Źiatok panovania Zikmunda I.. Robil si ├║zemn├ę n├íroky na z├íklade ve─żmi star├Żch list├şn a v─Ćaka nim odk├║pil kr├í─żovstvo Sedalensk├ę od svojho predchodcu Radovana V. O pravosti t├Żchto list├şn sa viedli dlho diskusie, ktor├ę neboli nikdy nadobro uzavret├ę. Taktie┼ż sa hovor├ş, ┼że Zikmund I. bol a je podporovan├Ż tajnou organiz├íciou zo zahrani─Źia. To v┼íak nemen├ş ni─Ź na veci, ┼że robil rozhodnutia ako prav├Ż a roden├Ż vlad├ír.
** V prvom rade sa nechal korunova┼ą a n├ísledne sa aj o┼żenil, ako sa na spr├ívneho panovn├şka patr├ş. Man┼żelsk├ęmu zv├Ązku a kr├í─żovsk├ęmu l├┤┼żku po┼żehnala aj miestna ve─żk┼ła┼żka Vitany. Zikmund I. vl├ídol ve─żmi stato─Źne a rozumne a kr├í─żovn├í ─Źoskoro po─Źala. O jeho spravodlivom vl├ídnut├ş sved─Źia mnoh├ę pokrokov├ę z├íkony a nariadenia, ktor├Żmi zlep┼íil fungovanie a chod ┼ít├ítneho apar├ítu, a t├Żm skvalitnil ┼żivot prost├ęmu obyvate─żovi sedalensk├ęmu.
** Politick├ę z├íle┼żitosti v┼íak don├║tili Zikmunda I. ├şs┼ą br├íni┼ą ├║zemn├║ celistvos┼ą svojho kr├í─żovstva proti Nom├ídom a tak kr├í─żovn├í ostala na panovanie sama. Netrvalo to v┼íak dlho, preto┼że sa rozumne obklopila schopn├Żmi spr├ívcami a radcami. Najv├Żznamnej┼í├ş z nich bol pravdepodobne Guilero Ricardo Espinosa, ktor├Ż vyu┼ż├şval diplomatick├║ imunitu vyslanca Tulce a poskytoval kr├í─żovnej vysokokvalifikovan├ę rady. Jednou z nich bolo prijatie ┼ítat├║tu ochrany pre "deti Tulce" a ich pov├Ż┼íenie do stavu ┼í─żachtick├ęho. Po nieko─żk├Żch d┼łoch na to v┼íak Ricardo zmizol. Odvtedy ho u┼ż nikto nevidel potulova┼ą sa po ├║zem├ş kr├í─żovstva, ako to predt├Żm ─Źasto a r├íd robieval. Povr├íva sa, ┼że odmieta vych├ídza┼ą z citadely z d├┤vodu pokusu o ohrozenie jeho ┼żivota.
** Taktie┼ż sa o─Źak├ívalo narodenie n├ístupcu tr├│nu, no zvesti o naroden├ş ako keby zanikli v sten├ích kr├í─żovnin├Żch komn├ít. Nikto nevie ─Źo sa stalo. Nie je zn├íme, ako to prebehlo a pre─Źo vlastne e┼íte ─żud nepozn├í svojho bud├║ceho panovn├şka.
** V krajine sa po ist├Żch udalostiach prestala vyskytova┼ą zn├íma a ob├ívan├í dvojica ent├şt, ktor├í bola zn├íma pod menami Lux a Brakchus. O─Źit├Ż svedkovia vy┼í┼íie spom├şnan├Żch udalost├ş tvrdia, ┼że pr├íve Lux bol porazen├Ż pred br├ínami Nov├ęho Nov├ęho Sedalenu skupinou u─Źencov tu menovan├Żch: Decard Cain, Hex, Fyrgon, Ezechiel a Bezmenn├Ż. Osud Brakcha je doteraz nezn├ímy, no jeho nepr├ştomnos┼ą v krajine nikomu z oby─Źajn├Żch obyvate─żov neprek├í┼ża.
** O nieko─żko dn├ş nesk├┤r sa v meste objavila ─Ćal┼íia v├Żznamn├í osoba, ktor├í sa niektor├Żm obyvate─żom zdala by┼ą z minulosti povedom├í, no preto┼że ich mraz├ş strach z temnoty minulosti, Jeho meno sa e┼íte nikto neodv├í┼żil vyslovi┼ą. T├íto osoba sa verejne nepredstavila, no v─Ćaka Nemu bol bezpe─Źne prepraven├Ż z bojiska ┼ąa┼żko ranen├Ż Zikmund I., ktor├Ż kv├┤li zraneniam u┼ż dlh├║ dobu le┼ż├ş prip├║tan├Ż na l├┤┼żko a kr├í─żovn├í sa pohybuje na verejnosti len v Jeho pr├ştomnosti. Taktie┼ż bolo vyhl├ísen├ę, ┼że kr├í─żovsk├ę mesto Netisaren je pod Jeho ochranou a od vtedy nebola ┼żiadna arm├ída schopn├í prenikn├║┼ą za hradby mesta, ba ─Źo viac, ┼żiadnej sa nepodarilo pribl├ş┼żi┼ą na doh─żad ku kr├í─żovsk├ęmu mestu Netisaren.
** Je vidie┼ą, ┼że n├ím za─Ź├şna svita┼ą na lep┼íie ─Źasy. Polia bohato plodia, chleba je hojne, pivo te─Źie pr├║dom, obnovili sa obchodn├ę cesty a kr├í─żovstvo kr├í─ża Zikmunda I. prosperuje a prekvit├í. V┼íetko je to vyk├║pen├ę iba mal├Żmi "nehodami", ktor├ę sa st├ívaj├║ po─Źas noc├ş...

Drebigh, historik a osudopisec