Prol├│g (z arch├şvov Netisarenskej kni┼żnice)

Na zn├ímos┼ą sa d├íva, ┼że osvieten├Ż a v┼íetk├Żmi veleben├Ż panovn├şk R├ş┼íe Sedalenskej, ako aj v┼íetk├Żch jej terit├│ri├ş, Jeho Excelencia Zikmund I., sa nech├íva zna┼ą slovom aj skutkami, ┼że slobodu vyznania ob─Źanom r├ş┼íe zaru─Źuje a jej praktikovanie, neodporuj├║ce z├íkonom a dobr├Żm mravom, legalizova┼ą garantuje. Ka┼żd├Ż pospolitosti n├íbo┼żenskej predstavite─ż, bez oh─żadu na n├írod, rasu, ─Źi titul, m├í povinnos┼ą vo─Źi ┼ít├ítu aj veriacim, aby cirkev svoju na ├║rade ur├Żchlene uznanou a registrovanou nechal sta┼ą sa. Takejto pospolitosti n├íbo┼żenskej n├íle┼ż├ş plati┼ą cirkevn├║ da┼ł ┼ít├ítu v stanovenej miere.

Kto by v┼íak vyzn├íval a praktizoval vieru svoju inou cestou, pr├şpadne dane kr├íti┼ą, ─Źi neplati┼ą sa pok├║┼íal, ten pr├ívu ├║trpn├ęmu vydan├Ż bez milosti bude a mocou svetskou trestan├Ż sa stane. ┼át├ítnych org├ínov povinnos┼ąou nech┼ą sa stane, v udr┼żovania pr├ív, slob├┤d a z├íkonnost├ş zmysle, potl├í─Źa┼ą ak├ęko─żvek prejavy spolkov viery neregistrovan├Żch

***

M├ígia, alebo ─Źarodejn├şctvo, strig├┤nstvo, bosor├íctvo je jedna zo z├íkladn├Żch foriem osvojovania si sveta ─Źlovekom, v r├ímci ktorej ─Źlovek numin├│zne a s manipulat├şvnou snahou pre┼ż├şva trancendentno.

V magickom pr├şstupe k svetu dominuje tendencia manipulova┼ą silou mysle alebo v├┤le, ─Źize prostredn├şctvom zakl├şnania, modlitieb, amuletov, masiek apod. bez toho v┼íak, aby sa na za─Źiatku uv├ídzali do chodu kauz├ílne s├ęrie ├║─Źinkov. Slovo m├ígia poch├ídza z Kublaja. M├ígovia tu boli p├┤vodne pr├şslu┼ín├şkmi k┼ła┼żskej kasty.

Pod─ża modern├Żch znalost├ş je m├ígia star┼íia ne┼ż animizmus (orientuje sa na neosobn├ę sily) a ide o naivn├Ż omyl prvobytn├ęho ─Źloveka.

***

Vedomie je z├íkladn├Ż atrib├║t bdel├ęho ┼żivota jedinca, v r├┤znej miere sa vyskytuje aj u vy┼í┼í├şch ┼żivo─Ź├şchov. Vedomie integruje rozmanit├ę du┼íevn├ę, ─Źi ment├ílne ─Źinnosti (vn├şmanie, c├ştenie, vyjadrovanie, pam├Ą┼ą, pozornos┼ą) a do istej miery ich riadi. Je zdrojom v├┤le a tzv. vo─żn├Żch aktov, rozhodovania a t├Żm p├ídom aj ohniskom, ─Źi stredom osoby jedinca. Pod─ża najnov┼í├şch experimentov je nutn├ę pre kontrolu jedinca ovl├ídnu┼ą najm├Ą tento prvok jeho bytia.

V modernom ch├ípan├ş takmer nahradzuje pojem du┼íe (viz. Pojednanie o podstate, Zherael, str. 614). Vedomie str├ícame v sp├ínku, pri ┼ąa┼żk├Żch chorob├ích a pri ├║razoch mozgu, ─Źo znamen├í, ┼że nie je nez├ívisl├ę na biologickej podstate jedinca.

(v├Ż┼łatok z V┼íeobecn├ęho lexik├│nu In┼ítit├║tu ─îiernej M├ígie)

***

D┼ła prv├ęho po novolun├ş za─Źiatkom jesene za zapo─Źala jedna z najkritizovanej┼í├şch oper├íci├ş ┼ít├ítnej spr├ívy Sedalenskej r├ş┼íe po odchode kr├í─ża Radovana V., nazvan├í aj "Poner Fin", ktor├í mala znamena┼ą koniec v┼íetk├Żch n├írodnostn├Żch probl├ęmov v regi├│ne Sedalenskej a Chlimudskej r├ş┼íe. Spo─Źiatku nezastavite─żn├í sila vojsk pod veden├şm Bronibara Drumberga bola v─Ćaka udatnosti v┼íetk├Żch, ktor├ş br├ínili svoje domovy zastaven├í, rozdroben├í a zni─Źen├í...

***

Proces, verdikt a exek├║ciu Bronibara Drumberga pova┼żuje v├Ą─Ź┼íina pseudoobjekt├şvnych historick├Żch a osudopiseck├Żch ┼ít├║di├ş za d├┤sledok ostra┼żitosti ┼ít├ítneho apar├ítu po skon─Źen├ş vl├ídy Radovana V. Niektor├ę diela, hlavne beletristickej┼íieho razenia, prin├í┼íaj├║ dokonca nepodlo┼żen├ę a nav├Żsos┼ą nere├ílne hypot├ęzy o osobnom ├║─Źtovan├ş vo vysok├Żch kruhoch. Je najvy┼í┼í├ş ─Źas prizna┼ą pravdu, ktor├í je pre ka┼żd├ęho seri├│zneho b├ídate─ża ├║plne evidentn├í. Gr├│f Bronibar Drumberg velil oper├ícii "Poner Fin" ┼ít├Żlom, pre ktor├Ż je ozna─Źenie tot├ílna nekompetencia a diletantizmus e┼íte nadmieru oh─żadupln├ę. Napriek tomu, ┼że na za─Źiatku jesene bolo pre ├║─Źely "Poner Fin" vy─Źlenen├Żch nieko─żko vozov chlimudsk├ęho zlata a ocele, gr├│f Drumberg bezd├┤vodne ot├í─żal prija┼ą razantnej┼íie kroky a svoje sily rozptyloval v bezv├Żznamn├Żch pot├Ż─Źkach. Pritom sa jeho jednotky dop├║┼í┼ąali nesl├Żchan├Żch ukrutnost├ş na civilnom obyvate─żstve. V├Żsledok bol rovnako predv├şdate─żn├Ż, ako nevyhnute─żn├Ż: ak na za─Źiatku zimy bolo insurgentov ani nie pol tis├şcky, na jar povstali v podstate v┼íetky men┼íiny kr├í─żovstva. Spojenec Sedalenskej r├ş┼íe, n├í─Źeln├şk seversk├Żch orksk├Żch kme┼łov bol zosaden├Ż svojim vlastn├Żm synom, pr├şvr┼żencom tvrdej reakcie. Bronibar Drumberg sa v situ├ícii, ke─Ć bol n├║ten├Ż ─Źeli┼ą ├║tokom orkov zo severu, trpasl├şkom zo z├ípadu a v tyle ozbrojen├ęmu hnutiu ─żudi, zaplietol do neusporiadan├Żch a rozpt├Żlen├Żch bojov, v ktor├Żch ho st├şhala por├í┼żka za por├í┼żkou. Tak do┼ílo k zr├║teniu pl├ínu oper├ície "Poner Fin" sp├┤sobom, ktor├Ż znamenal pre vn├║tropolitick├║ aj zahrani─Źn├║ politiku r├ş┼íe doslova pohromu.

Drebigh, historik a osudopisec

***

"Kajajte sa, hrie┼ínici, preto┼że de┼ł ve─żk├ęho hnevu sa bl├ş┼żi! Sly┼íte slov├í proroka: >>> Svet sa zraz├ş s nebesami a otvoria sa br├íny pekeln├ę! Smr┼ą sa bude prem├íva┼ą po kraji a d├ęmoni ┼żo┼żer├║ to, ─Źo pre┼żije! Slnko bude zo┼żran├ę nebesk├Żm vlkom a nastane ve─Źn├í temnota! <<<

E┼íte je v┼íak ─Źas, hrie┼ínici, zmeni┼ą svoje ├║boh├ę ┼żivoty. Predt├Żm, ne┼ż pr├şde ─Će┼ł ve─Źn├ęho strachu, budete s ├║zkos┼ąou v srdci sledova┼ą dvan├ís┼ą znamen├ş: Brat sa obr├íti proti bratovi, rodi─Źia zavrhn├║ svoje deti a deti sa spikn├║ proti svojim rodi─Źom. Objav├ş sa jedovat├í hviezda ┼í├şriaca n├íkazu medzi ─żudom pospolit├Żm bez rozdielu. M├ígia ─Źist├í, ─Źi ne─Źist├í zmizne..."

***

Sedalensk├í r├ş┼ía a okolit├ę regi├│ny zaznemanali v├Żrazn├║ hospod├írsku recesiu, ktor├║ pod─ża n├ízorov popredn├Żch ekon├│mov bude probl├ęm dohna┼ą e┼íte nieko─żko desa┼ąro─Ź├ş. V kraji za─Źiatkom zimy prestala p├┤sobi┼ą be┼żne u┼ż├şvan├í m├ígia vo v├Ą─Ź┼íine pod├┤b, v niektor├Żch p├┤sobiacich "kumula─Źne" sa v├Żrazne oslabila a oslabuje doteraz. V┼íetky hospod├írske odvetia s├║visiace s m├ígiou z├ípasia s krachom. R├ş┼íe Kublaja, Kama Reizei a Bin' tangoj zar├íbaj├║ ve─żk├ę financie t├Żm, ┼że poskytuj├║ Sedalenu za nemal├║ odmenu n├íhrady v├Żrobkov t├Żchto odvetv├ş. Av┼íak jedna r├ş┼ía si polep┼íila tak, ako to nikto ne─Źakal - trpasli─Źie rody v ┼áed├Żch hor├ích na z├ípade objavili sp├┤sob ako nabi┼ą relat├şvne bezcenn├ę kry┼ít├íly m├ígiou. V s├║─Źasnosti je kr├şzov├Ż tento stav najm├Ą kv├┤li tomu, ┼że ┼áed├ę hory vyu┼ż├şvaj├║ tento unik├ítny artikel na hospod├írske oslabenie Sedalenskej r├ş┼íe ako reakciu na xenof├│bnu oper├íciu "Poner Fin".

***

Boli ste sk├║sen├Żm m├ígom a dnes ste troska?

M├íte mnoho rokov sk├║senost├ş v pr├íci s m├ígiou, ktor├ę s├║ dnes nevyu┼żite─żn├ę?

Potrebujete ┼żivi┼ą rodinu a manu├ílna pr├íca nie je pre v├ís?

Chcete sa znova c├şti┼ą sebavedomo, ako predt├Żm?

Pr├íve pre v├ís je tu nov├Ż a unik├ítny produkt ┼áed├Żch h├┤r - !!! MAT├ëRIA !!!

Ide o neopakovate─żn├║ kombin├íciu kry┼ít├ílov ┼ąa┼żen├Żch v t├Żch naj─Źistej┼í├şch oblastiach ┼áed├Żch h├┤r, vysoko kvalitnej m├ígie a nedocenite─żn├ęho umu remeseln├şkov s nieko─żkostoro─Źn├Żmi sk├║senos┼ąami, bez zbytkov├Żch efektov!

Ak si objedn├íte cel├Ż voz, zaplat├şte len dva chlimudsk├ę den├íre za kus!

***

Sedem du┼í├ş ku Mne smerom,

smerom ku Mne z kame┼ła,

┼átyri ┼żivly k moj├şm vnemom,

nas├Ż┼ąte sa z prame┼ła,

Jedna myse─ż, Jeden kruh

ten to všetko zvládne,

za t├Żm v┼íetk├Żm je M├┤j duch,

sila vo Mne vládne.