3. ─Źas┼ą kroniky vyslanca Hrimzkada (In Memoriam) - epil├│g

┼átrn├ísteho d┼ła po novolun├ş neskor├ęho leta a za─Źiatkom jesene roku 330 biedne zhynul kronik├ír, osudopisec a vyslanec Chlimudskej r├ş┼íe, ve─żk├Ż p├ín Hrimzkad. Zhynul ako obe┼ą krut├ęho vojenskofa┼íistick├ęho re┼żimu vojvodu Kholdusa, ktor├ęho bol osobn├Żm priate─żom a radcom. Ak├í krut├í ir├│nia osudu. T├Żmto by som chcel nasleduj├║ci text venova┼ą pamiatke majstra kronik├íra a prajem si, aby bol pova┼żovan├Ż za dokon─Źenie jeho diela.

Na ├║zem├ş mali─Źk├ęho, ale o to bohat┼íieho kr├í─żovstva sa udiali aj udalosti in├ę, aj ke─Ć nie tak d├┤le┼żit├ę pre vedeck├║ obec, ako strata jedn├ęho z n├ís. Nerozp├║tal sa otvoren├Ż konflikt, ako v┼íetci o─Źak├ívali, medzi vojvodom, hl├ísiacim sa za zakladate─ża novej rodovej l├şnie a kr├í─ża Radovana V., pr├ívoplatn├ęho nasledovn├şka kr├í─żovsk├ęho rodu. Nastala patov├í situ├ícia, ke─Ć ┼żiadna zo str├ín nechcela spravi┼ą prv├Ż krok na uvo─żnenie tohoto nap├Ątia. Ak├íko─żvek agresia sa obm├Ądzila na nen├ípadn├ę s├║perenie nieko─żk├Żch b├índ, prepad├ívanie karavan a in├ę, z historick├ęho h─żadiska vskutku ne┼íkodn├ę ─Źiny.

Sedalensk├Żm kr├í─żovstvom s├şce neotriasol konflikt, av┼íak pre┼żilo ─Ćal┼íie vojnov├ę oper├ície na svojom ├║zem├ş, na ktorom, obrazne povedan├ę, sa takmer neust├íle bojuje od samotn├ęho vzniku tejto krajiny. Tak┼że sa nevyplnili niektor├ę predpovede profesora Grunmila o zavl├ídaj├║com mieri v tomto kraji, ale potvrdila sa Te├│ria o cyklickom priebehu vojnov├Żch a mierov├Żch stavov (vypracovan├í mojou mali─Źkos┼ąou) - ale to len bokom.

Av┼íak postupne. Vo─Źi sebe st├íli dva mestsk├ę ┼ít├íty, Nov├Ż Sedalen (ako hrdo naz├Żval vojvoda Kholdus b├Żval├ę opevnen├ę s├şdlo svojich vojsk pri bojoch proti tomu skuÔÇŽ ehm, teda z├í┼íkodn├şkovi Arisemalovi; s├şdlo bolo ve─żk├ę, organizovan├ę a militaristicky zameran├ę) a Netisaren (znovuvystavan├ę bansk├ę mesto na ruin├ích; kr├í─ż Radovan V. ho e┼íte pred za─Źat├şm blok├ídy zo strany vojvodu Kholdusa dal dobre opevni┼ą najnov┼í├şmi technol├│giami, ako s├║ katapulty a balisty; napriek tomu i┼ílo o civilne laden├ę mesto).

Patov├í situ├ícia trvala dlho a pretrvala by e┼íte dlh├Ż ─Źas, av┼íak fat├ílna chyba in┼żinierov na strane vojvodu Kholdusa sp├┤sobila zmenu. Ten toti┼ż pod─ża star├Żch trpasl├şckych pl├ínov vyv├şjal nov├Ż typ lietaj├║ceho stroja - tzv. vzducholo─Ć, cel├║ pobit├║ mithrilom, ktor├í by bola schopn├í z v├Ż┼íky ostre─żova┼ą Radovanove vojsk├í. Osud v┼íak zasiahol a do v├Żpo─Źtov sa vl├║dila chybi─Źka. Kolos├ílna vzchucholo─Ć s├şce vzlietla, ale pribli┼żne po pol min├║te za─Źala nekontrolovate─żne klesa┼ą. Nastala kol├şzia s v├Żchodn├Żmi hradbami, pri─Źom sa vznietili plyny nad─żah─Źuj├║ce tento stroj a expl├│zia doslova vymazala polovicu Nov├ęho Sedalenu z m├íp (zdroj: Gn├│msky Kutil, ─Ź├şslo 6/331, str. 12). V meste nastal chaos, podporovan├Ż aj faktom, ┼że vojvoda Kholdus sa u┼ż nena┼íiel a prevl├ídaj├║ n├ízory, ┼że zahynul pri p├íde vzducholode. Kr├í─ż Radovan V. si tento fakt nenechal ujs┼ą a n├ísledn├Ż de┼ł hrdo vpochodoval do sp├íleniska, ktor├ę sa kedysi naz├Żvalo Nov├Ż Sedalen.

Te├│ria historick├ęho centralizmu (op├Ą┼ą vypracovan├í mojou mali─Źkos┼ąou) v┼íak tvrd├ş, ┼że hist├│ria sa odv├şja od osudov nieko─żk├Żch desiatok a┼ż stoviek jedincov, ktor├ş sa ostatn├Żm zdaj├║ nie─Źim v├Żnimo─Źn├ş. Aj teraz sa (ako oby─Źajne) moja te├│ria potvrdila. Tri dni po de jure anexii Nov├ęho Sedalenu (aj ke─Ć de facto i┼ílo o vpochodovanie medzi p├ír nar├Żchlo pozb├şjan├Żch chat┼Ľ─Ź a vzt├Ż─Źenie z├ístav nad podroben├Żm ─żudom) za├║to─Źila na z├ísobovacie jednotky a┼ż prekvapivo koordinovan├í banda lapkov. N├íhody sa n├ím tu hromadia...

Teraz v┼íak nast├íva zima, a to jedna z najkrut┼í├şch z├şm, ak├ę t├íto krajina kedy za┼żila. Ani nie tak kv├┤li teplote vonku, ─Źi vn├║tri obydl├ş. Ide najm├Ą o to, ┼że ve─żk├í v├Ą─Ź┼íina z├ísob bola pri tomto konflikte znehodnoten├í alebo vyplytvan├í. Kr├í─ż Radovan V. teraz mus├ş uk├íza┼ą, ─Źi je pr├ívoplatn├Żm kr├í─żom v┼íetk├ęho ─żudu!

Drebigh, historik a osudopisec